I přes řadu nových technologií a používaných umělých materiálů, těší se dřevo stále větší oblibě. Dřevo je přírodním materiálem a snaha o jeho zachování je velká. Dřevěné podlahy jsou díky své pevnosti a stabilitě stále trendy. Mají tepelně izolační a hlukově izolační vlastnosti, umožňují cirkulaci vzduchu, snadno se montují a po letech se nabízí i možnost jejich renovace.
Pokud se budete rozhodovat, zda si pořídit dřevěnou podlahu lakovanou nebo olejovanou, je na místě si uvědomit, že primární rozdíl je v použitém typu povrchové úpravy a následném způsobu čištění a ošetřování. Lakované podlahy jsou upravovány speciálními laky, které lze třídit dle stupně lesku a odolnosti. Lakované povrchy nepůsobí pro lidské oko tak přirozeně, jako olejované podlahy, jejichž matný vzhled zakryje drobné škrábance a opotřebení dřevěné podlahy. Speciální olej navíc proniká do dřeva a způsobuje jeho decentní ztmavnutí, vytažení barvy a struktury. Výhodou olejovaných podlah je i fakt, že díky otevřeným pórům dřeva lépe pracují s vlhkostí a lépe dokážou reagovat na změnu okolí.
Po ukončení pokládky lakované dřevěné podlahy je nezbytné provést prvotní čištění aktivním čisticím prostředkem bez rozpouštědel. V prvním kroku nasucho odstraňte prach a piliny, následně mastnoty a ostatní výrobní a montážní nečistoty. Pravidelné ošetřování lakovaných povrchů provádějte vždy dobře vyždímaným mopem a pouze se speciálními, pro lak určenými ochrannými přípravky. Běžné čištění, které je správně provedeno je prevencí možného narušení lakovaného povrchu. Pro denní údržbu lakované dřevěné podlahy je doporučováno suché čištění, jako je zametání a vysávání. V žádném případě nepoužívejte automatické mycí stroje nebo běžné čisticí prostředky obsahující rozpouštědla.
Po pokládce olejových nebo voskovaných dřevěných podlah volíme zcela jiný postup než u podlah lakovaných. Ihned po pokládce je zapotřebí provést první odolejování povrchu olejovo-voskovaným ošetřovacím olejem. Díky tomuto kroku se zvýší odolnost olejovaného povrchu jak proti zatížení vodou, tak proti mechanickému zatížení. Pro běžné čištění a ošetřování se následně používá speciální prostředek pro olejované a voskované dřevo. Čisticí prostředek s kvalitním složením obsahuje např. včelí nebo karnaubský vosk. Doolejování se provádí dle potřeby, cca po jednom roce. Pokud je prostor silně zatěžován, doporučuje se pravidelné doolejování povrchu dřeva ošetřovacím voskovým olejem. Interval doolejování je zpravidla 1 – 2x ročně a provádí jej odborně vyškolený personál, který má nejen potřebné znalosti, ale i vybavení.